En Az 9 Kişi Hayatını Kaybetti

Almanya’da, Frankfurt yakınlardaki, Türklerin yoğun olarak yaşadığı 100 bin nüfuslu Hanau kentindeki bir nargile kafeye ve bir büfeye yerel saatle 22.00 sıralarında silahlı saldırı düzenlendi. Olayda aralarında Türkiye kökenli göçmenlerin de bulunduğu toplam 9 kişi hayatını kaybetti, 5 kişi de yaralandı. Olayla ilgili soruşturmaya Federal Başsavcılığı el koydu.

Saldırıyı düzenleyen Tobias R. adlı Alman vatandaşının düzenlenen operasyonda evinde ölü olarak ele geçirildiği, evde ayrıca annesinin de ölü bulunduğu haber verildi. Alman medyasında çıkan haberlerde, Tobias R.’in saldırıyı gerçekleştirmeden önce bir video çektiği ve ayrıca bir itiraf mektubu bıraktığı iddia edildi.

43 yaşındaki katilin söz konusu videoda, “Almanya’dan kendiliklerinden ayrılmayacakları anlaşılan halkları yok etmeliyiz” dediği belirtilirken, daha önce de Youtube kanalı üzerinden aşırı sağcı ve komplo söylemleri içeren mesajlar verdiği tespit edildi. Yapılan değerlendirmelerde, Tobias R.’nin saldırıyı ırkçı ve yabancı düşmanı nedenlerle gerçekleştirdiği vurgulanıyor.

Almanya’yı sarsan saldırılardan ilki dün akşam 22.00 sıralarında Hanau’da göçmenlerin yaşadığı Heumarkt adlı mahallede yaşandı. Görgü tanıkları ve polisin verdiği bilgilere göre, siyah bir arabayla burada bulunan ‘Midnight’ adlı bir nargile barın önünde duran Tobias R. arabadan inerek, içeride oturanların üzerine ateş açtı. Saldırıda en az dört kişi yaşamını yitirdi. Olaydan hemen sonra arabasına binen katil, 2,5 kilometre uzaklıkta bulunan ve 24 saat servis sunan ‘Arena’ isimli bir cafe tarzındaki büfeye girerek, ikinci saldırısını gerçekleştirdi.

Bu saldırıda biri kadın en az beş kişi yaşamını yitirdi. Saldırganın daha sonra arabasıyla annesinin oturduğu eve giderek, önce annesini sonrada kendini öldürdüğü tahmin ediliyor. Resmi olarak açıklanmasa da hayatını kaybedenlerin en azından beşinin Türk göçmenler olduğu tahmin ediliyor. Saldırıya uğrayan mekanların sahiplerinin de Türk olduğu bildiriliyor. Bu arada bir görgü tanığı Alman medyasına yaptığı açıklamada, saldırganın nargile bara girmeden “Pis Türkler (Kanacken), hepinizi yok edeceğim” şeklinde bağırdığını söyledi.

Olay Almanya’da infiale neden olurken, televizyon programları özel yayınlarla son gelişmeleri duyurmaya başladı. Sabah saatlerinde Twitter üzerinden Alman hükümeti adına bir açıklama yapan Başbakan Angela Merkel’in sözcüsü Steffen Seibert, “Hanau’nun ortasında yaşayan bu korkunç olayda yaşamını yitirenlerin ailelerine derinden başsağlığı diliyoruz. Umudumuz yaralananların bir an önce sağlıklarına kavuşabilmeleri” dedi.